FAQ
Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z zatrudnieniem za pośrednictwem agencji pracy.
Pracownik delegowany jest osobą skierowaną przez swojego pracodawcę do objęcia obowiązków na terenie innego państwa Unii Europejskiej. W praktyce wygląda to tak, że pracownik zatrudniony jest w firmie w Polsce – ta firma mu płaci – a pracuje w firmie na terenie innego państwa członkowskiego. Taki pracownik musi być traktowany jak pracownik państwa na terenie, którego się znajduje, zwłaszcza w kwestiach minimalnej stawki płacy, maksymalnych i minimalnych okresów wypoczynku oraz zasad BHP.
Pracodawcą jest East Power. Pracownik podpisuje z agencją umowę a zadania określone w umowie wykonuje na rzecz innego pracodawcy do, którego zostaje się oddelegowanym.
Pracodawcą-użytkownikiem jest podmiot na, którego rzecz pracownik delegowany wykonuje pracę na terenie Niemiec.
Rozliczamy się w Euro na konto wskazane przez pracownika. Wskazane jest mieć otworzone konto walutowe, aby nie narażać się na koszta związane z przewalutowaniem przy wypłacie.
Stawka pracownika zależy od kilku czynników. Najważniejsze z nich to:
Znajomość języka niemieckiego
Doświadczenie zawodowe na danym stanowisku
Uposażenie, jakie przewidział pracodawca-użytkownik
Dyspozycyjności pracownika
Nie – z każdym pracownikiem rozliczamy się w systemie miesięcznym do dziesiątego dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.
Dieta przysługuje wyłącznie pracownikom będącym w podróży służbowej. Pracownikowi delegowanemu nie przysługuje zatem dieta.
Praca tymczasowa to bardzo elastyczna forma zatrudnienia. Pracownik jest zatrudniony w firmie East Power i zostaje oddelegowany do pracy u naszego kontrahenta na terenie Niemiec, z którym nasza agencja współpracuje. Oznacza to również, że pracownik nie jest związany z pracodawcą-użytkownikiem.
Nie. East Power nie pobiera od swoich pracowników żadnych opłat za udział w procesach rekrutacyjnych ani urzędowych.
Każdy pracownik, który podejmuje współpracę, z East Power jest rozliczany na podstawie pierwszej klasy podatkowej (drugiej najkorzystniejszej klasy podatkowej pod względem otrzymywanej kwoty netto). Jeśli pracownik spełnia któryś z poniższych warunków, pomagamy ubiegać się w zmianie klasy podatkowej na klasę trzecią: (najkorzystniejszą pod względem kwoty netto)
Osoby zamężne, jeżeli małżonek nie otrzymuje wynagrodzenia za pracę lub nie należy do V klasy podatkowej,
Osoby zamężne, który małżonek przebywa w kraju EU
Osoby owdowiałe w rok po śmierci małżonka
Tak. Co więcej, pomagamy naszym pracownikom w załatwieniu wszystkich formalności z tym związanych. Wysokość świadczenia pieniężnego wynosi odpowiednio:
Na pierwsze oraz drugie dziecko przysługuje roszczenie w wysokości 184 EUR/msc
Na trzecie dziecko przysługuje roszczenie w wysokości 190 EUR/msc
Na czwarte i każde kolejne dziecko przysługuje roszczenie w wysokości 215 EUR/msc
Dokument pozwalający na ubieganie się o świadczenie to oryginał aktu urodzenia dziecka (przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego).
Tak, pracownik tymczasowy musi poinformować UP o podjęciu pracy maksymalnie do siedmiu dni kalendarzowych.
Jako pracownik tymczasowy możesz pracować maksymalnie 18 miesięcy w okresie 36 miesięcy. Do tego okresu zaliczają się wszystkie okresy oddelegowania pracownika do tego samego pracodawcy. Należy pamiętać, że nie jest wymagana ciągłość zatrudnienia.
Jeśli jesteś, zdecydowany na podjęcie współpracy to wystarczy mail z CV lub telefon do biura East Power. Podczas rozmowy porozmawiamy o twoich kwalifikacjach, zaproponujemy wstępne warunki i stawki. Kolejnym etapem jest rozmowa kwalifikacyjna w naszym biurze. Jeśli niezależne warunki nie pozwalają na stawienie się na rozmowie, podpisujemy dokumenty zdalnie. Cały proces trwa zwykle kilka dni.
A1 to dokument potwierdzający legalność zatrudnienia na terenie państwa docelowego oraz fakt opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez pracodawcę. Druk A1 jest wystawiany przez ZUS na wniosek polskiego pracodawcy. Dokument ten jest wystawiany zawsze na konkretną osobę. W przypadku zmiany miejsca pracy konieczne jest wnioskowanie o nowy dokument.
Formularz A1 otrzymasz zaraz po podpisaniu umowy oraz po rozpoczęciu pracy na terenie Niemiec. Bezpośrednie otrzymanie formularza jest jednak uzależnione od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Proces ten trwa z reguły od tygodnia do miesiąca.
Warunkiem otrzymania poświadczonego dokumentu A1 jest podleganie ubezpieczenie w Polsce przynajmniej na 30 dni przed oddelegowaniem. W związku, z czym jako kandydat powinieneś być zarejestrowany jako bezrobotny w PUP lub podlegać ubezpieczeniu z jednego tytułu z wymienionych poniżej:
1. Ubezpieczenie społeczne z tytułu zatrudnienia
2. Prowadzenia działalności na własny rachunek
3. Ubezpieczenie społeczne w KRUS
4. Ubezpieczenie zdrowotne jako członek rodziny
5. Ubezpieczenie zdrowotne jako emeryt lub student
6. Zasiłek macierzyński lub urlop wychowawczy
7. Wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy
8. świadczenie rehabilitacyjne - zasiłek opiekuńczy
Jest to bardzo trudne do określenia. Czas oczekiwania na ofertę jest uzależnione od aktualnego stanu rynku pracy w Niemczech. Zdarza się, że na konkretne stanowisko trzeba poczekać około tygodnia, lecz w zdecydowanej większości pracę można rozpocząć od zaraz.
Oczywiście, jest liczony tak jak przypadku każdej innej umowy.
Oczywiście, każdemu pracownikowi przysługuje urlop długości 2 dni za każdy przepracowany miesiąc. W przypadku ekwiwalentu za niewykorzystany, urlop nie obowiązują przepisy Kodeksu Pracy tylko Ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.
Preferujemy osobiste poznanie kandydata, lecz rozumiemy, że podróż kilkaset kilometrów w celu uzupełnienia dokumentacji może być niemożliwa. W takich przypadkach wysyłamy komplet dokumentów pocztą elektroniczną. Kandydat musi je wtedy kolejno wydrukować, uzupełnić, zeskanować i odesłać skany pocztą elektroniczną oraz papierową wersję pocztą tradycyjną na adres biura.
To pracodawca na terenie Niemiec ma obowiązek zadbania o higieniczne i bezpieczne warunki na twoim stanowisku pracy.
East Power jest pracodawcą polskim, który w ramach współpracy z niemieckim klientem oddelegowuje pracowników do pracy w Niemczech.
East Power gwarantuje swoim pracownikom pełen pakiet ubezpieczeń, wliczając w to ubezpieczenia rentowe, emerytalne, chorobowe, wypadkowe oraz zdrowotne.
Niezbędne jest aktualne ubezpieczenie ZUS które, jest wymagane do otrzymania poświadczonego formularza A1 oraz ważne badanie lekarza medycyny pracy na dane stanowisko (wystawiamy skierowanie oraz zwracamy koszta za lekarza).
Oczywiście, że tak jednak pracownik powinien spełnić pewne warunki.
Zgodnie z treścią rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 25 marca 2002 roku w sp. warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów użycia do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz.U. Z 2002 r. Nr 27, poz. 271 ze zm.), zwrot kosztów używania przez pracownika samochodu prywatnego do celów dojazdu do miejsca pracy nie jest obowiązkiem pracodawcy, lecz wyłącznie jego uprawnieniem. Kwota zwrotu wynosi 0,8358 zł za 1 km dla aut osobowych o pojemności skokowej silnika większej niż 900 cm3.
Pierwsze 15 km w każdą stronę (z kwatery do pracy i z pracy do kwatery – razem 30 km dziennie) pokrywa pracownik. Odległość weryfikowana jest na podstawie danych z www.google.pl/maps
W przypadku gdy kilku pracowników dojeżdża z kwatery na miejsce pracy i w drugą stronę jednym samochodem zwrot kosztów przysługuje jedynie właścicielowi samochodu.
Osoba otrzymująca zwrot kosztów jest zobowiązana do transportu współpracowników.
W przypadku gdy pracownicy dojeżdżają, własnymi samochodami obowiązkowe jest prowadzenie indywidualnych ewidencji przebiegu z każdego dnia.
Podstawą rozliczeniową kosztów dojazdu będzie dostarczenie do biura East Power oryginałów faktur i/lub rachunków maksymalnie do 10-go dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni. Dokumenty dostarczone po wymienionej dacie nie będą brane pod uwagę przy rozliczeniach.
W umowie nie ma zapisu regulującego tę kwestię, więc zjazdy są kwestią indywidualną za którą, koszty pokrywa pracownik.
Nie – pracowników tymczasowych nie obowiązują ograniczenia dot. liczby zawieranych przez nich umów. Pracowników tymczasowych nie dotyczy art. 25 Kodeksu Pracy.
Dzieje się tak ze względu, iż praca, którą wykonujesz, ma miejsce na terenie Niemiec. W związku z tym podatki od wynagrodzenia są odprowadzane do niemieckiego US.
Według dyrektywy Unii Europejskiej nr 96/71/WE warunki zatrudnienia pracownika delegowanego obejmują:
1. Maksymalny i minimalny okres pracy
2. Maksymalny i minimalny okres wypoczynku
3. Minimalny wymiar płatnych urlopów rocznych,
4. Minimalne stawki płacy wraz ze stawką za nadgodziny
5. Zdrowie, bezpieczeństwo i higiena w miejscu pracy
6. Środki ochronne stosowane w odniesieniu do warunków zatrudnienia
7. Równość traktowania mężczyzn i kobiet
oraz inne przepisy traktujące o niedyskryminacji
Termin 'minimalny' odnosi się do warunków zatrudnienia w państwie członkowskim, do którego jesteś delegowany. Jeśli pracownik z Polski udaje się do Niemiec w celu podjęcia pracy, to otrzyma najniższe wynagrodzenie niemieckie, które jest wyższe niż najniższe wynagrodzenie polskie. Tak samo działa to w drugą stronę: Jeśli pracownik z Niemiec uda się do Polski, to otrzyma minimalne wynagrodzenie niemieckie, które jest wyższe niż polskie. Ta sama zasada ma przełożenie również na inne wymienione wyżej warunki.
Podsumowując: warunki zawsze są najkorzystniejsze dla pracownika.
Rozwiązanie umowy o pracę tymczasowe jest uzależnione od okresu wypowiedzenia zawartego w umowie. Jednak w większości wypadków możliwe jest rozwiązanie za porozumieniem stron.
Meldunek na terenie Niemiec daje pracownikowi możliwość przejścia na pierwszą klasę podatkową, która jest najkorzystniejsza, jeśli zależy nam na jak najwyższych zarobkach netto. Jeśli pracownik nie posiada zameldowania, będzie, zakwalifikowany do trzeciego progu podatkowego. Trzeci próg podatkowy zajmuje drugie miejsce pod względem otrzymywanej stawki netto.